O co chodzi z tym konkordatem i jak to wszystko załatwić?Cześć Wszystkim,

Dzisiaj postanowiłam przybliżyć Wam tematykę związaną z formalnościami, jakie należy wypełnić, żeby zawrzeć związek małżeński w Polsce. Wszystkie wymogi formalne są bardzo ważne, bo bez tego ani rusz! Dlatego warto wiedzieć to i owo na początku, żeby później nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

Co to jest ślub konkordatowy?
28 lipca 1993 roku został podpisany Konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, który reguluje – w oparciu o soborową zasadę niezależności i autonomii Kościoła i państwa – całokształt wzajemnych stosunków tych dwóch społeczności.
Przed podpisaniem tego dokumentu Młode Pary chcące wstąpić w związek małżeński zarówno przysięgając sobie przed ołtarzem (według prawa kanonicznego) jak i być małżeństwem, mieć wspólność majątkową według prawa polskiego musiały w konsekwencji brać dwa śluby :)
Swoją drogą było to spore zamieszanie, ponieważ często było tak, że śluby odbywały się w dwóch różnych dniach. Moja babcia mówiła mi, że wzięli z dziadkiem ślub cywilny przed pójściem dziadka do wojska, a ślub kościelny po jego powrocie :) Też macie podobne sytuacje w rodzinie?

Na szczęście w dzisiejszych czasach jest już inaczej. Ślubem konkordatowym nazywany jest zatem ślub, który jest uznawany zarówno przez prawo polskie, jak i przez prawo kościelne.
Mimo tego, żeby narzeczeni mogli zawrzeć ślub konkordatowy, nie mogą między nimi istnieć przeszkody uniemożliwiające zawarcie ślubu cywilnego oraz muszą złożyć, podczas zawierania małżeństwa, zgodnego oświadczenie woli dotyczącego wywarcia skutków cywilnych. Ślub zazwyczaj odbywa się w parafii Pani Młodej albo Pana Młodego. Jeżeli Młodej Parze marzy się ślub w nietuzinkowym kościele, a kościół do którego przynależą taki nie jest, będą oni musieli uzyskać zgody proboszczów, poprzez dokument zwany LICENCJĄ.

Co trzeba zrobić najpierw?
Najpierw Młodzi muszą wybrać termin, który im najbardziej odpowiada. Wiadomo, że nie jest to rzecz prosta, ponieważ trzeba go pogodzić z wolnym terminem, jaki ma orkiestra, fotograf, kamerzysta itd. Jak już Młodzi dojdą do wspólnego konsensusu mają 2 opcje:
 • można zadzwonić do kościoła spytać o wolny termin i zarezerwować go telefonicznie podając imię i nazwisko oraz adres. Pamiętajmy jednak, że kościół to specyficznie miejsce i może być tak, że po wykonaniu telefonu ksiądz proboszcz powie nam żebyśmy zadzwonili, np. "jutro o 17". Wynika to z tego, że jemu po prostu może nie chcieć się już nas obsługiwać :) Znam takie przypadki :) Ale nie poddawajmy się :)
 • można się udać do kościoła i załatwić wszystko osobiście
Oczywiście wszystko zależy od kościoła i od uprzejmości ludzi tam pracujących :)


Następnie, żebyście mieli zarys czynności, jakie Was czekają po zarezerwowaniu terminu, przedstawiam Wam kilkuetapowy plan działania.

PLAN DZIAŁANIA:
1. Należy udać się do kancelarii parafialnej w terminie od 6 do 3 miesięcy przed ślubem.
A co jest potrzebne?
 • świadectwa bierzmowania narzeczonych
 • świadectwa chrztu narzeczonych
 • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej
 • dowody osobiste
Po dostarczeniu tych dokumentów urzędnik kościelny sporządza protokół przedślubny, a także rozpisuje zapowiedzi przedślubne. Zapowiedzi są wygłaszane w okresie 2 tygodni w parafii panny młodej i pana młodego. Młodzi sami informują swoją parafię o wygłoszeniu zapowiedzi. Trzeba pamiętać, że parafia nie zrobi tego za Was :)

2.  Następnie należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego na mniej niż 3 miesiące przed ślubem. Co ze sobą zabrać?
 • dowody osobiste
 • skrócone odpisy aktów urodzenia (nieobowiązkowo)
 • wdowiec/wdowa musi dostarczyć akt zgonu współmałżonka
Na tym etapie Państwo Młodzi ustalają jakie nazwisko przyjmuje żona po zawarciu małżeństwa. Po odpowiedzi na kilka pytań Urząd Stanu Cywilnego wydaje zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie to jest ważne jedynie przez 6 miesięcy, a więc maksymalnie w ciągu 6 miesięcy bierzcie ślub! :)

3. W kolejnym etapie Państwo Młodzi muszą wybrać się do kancelarii parafialnej w terminie około 7 dni przed ślubem. Co biorą ze sobą?
 • zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, o którym mowa wyżej
 • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej, jeśli Młodzi nie donieśli ich wcześniej
 • potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych
4. Przed ślubem trzeba dostarczyć do kancelarii zaświadczenie o odbytych spowiedziach przedślubnych

5. DZIEŃ ŚLUBU
 • podpisanie zgody na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego
 • odpowiednie dokumenty podpisują również świadkowie i ksiądz
6. Po ślubie, w ciągu 5 dni, kościół przesyła dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie sporządzony zostaje Akt Ślubu. Po dwóch tygodniach Świeżo Upieczeni Małżonkowie mogą odebrać w urzędzie skrócone akty małżeństwa. Oczywiście po uiszczeniu "drobnych" opłat :)

 Jak widzicie nie jest to wcale takie skomplikowane. Wystarczy tylko dobra organizacja i trochę cierpliwości. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania albo spostrzeżenia to piszcie w komentarzach.


A więc powodzenia!!

Komentarze

 1. Hej mam pytanie czy odpis aktu urodzenia ma waznosc ?od.reki to dostane ?aa I pytanie narzeczony jak musi isc do swojej parafii o akt chrztu itd trzeba wczesniej z parafia sie umawiac ?tez trzeba miec papier komunii I bierzmowania ?sorka za pytania ale juz nie wiem kogo sie pytac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. W chwili obecnej z wizytą do urzędu można się udać jedynie z dowodem osobistym. W poście zamieściłam odpis aktu urodzenia, ale dodałam w nawiasie nieobowiązkowo, dlatego, że zdarzają się Urzędy, które nie mają jeszcze centralnej bazy w systemie. Większość urzędów jednak to ma i Młodzi nie muszą się martwić o akty urodzenia. Natomiast jeżeli któreś z Państwa Młodych jest urodzone w innej miejscowości to wizyt w Urzędzie będzie 2. Za pierwszą wizytą Urząd wystąpi do urzędu z miejscowości narzeczonego/narzeczonej o akt urodzenia, a dopiero za drugą wizytą wyda zaświadczenie do parafii.
   Co do wizyty w parafii, myślę, że przezornie można zadzwonić do kancelarii i się umówić. Będzie to pewniejsza wizyta. Wiadomo, że zależy to od danej parafii :) Papier od komunii nie jest wymagany, ponieważ mając bierzmowanie ma się i komunię, to jest oczywiste :) pozdrawiam

   Usuń
 2. Ooooo!!! Mega przydatne ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

POWITANIE!

Wspominamy oświadczyny, czyli kreatywność naszych Mężczyzn